Най-четени
1. grigorsimov
2. reporter
3. zahariada
4. didoignatov
5. iliaganchev
6. mt46
7. radostinalassa
8. kvg55
9. sparotok
10. cerise
11. jivko1128
12. apologetic
13. varg1
14. bezistena
2. reporter
3. zahariada
4. didoignatov
5. iliaganchev
6. mt46
7. radostinalassa
8. kvg55
9. sparotok
10. cerise
11. jivko1128
12. apologetic
13. varg1
14. bezistena
Най-популярни
1. katan
2. shtaparov
3. leonleonovpom2
4. wonder
5. ka4ak
6. bojil
7. mt46
8. ambroziia
9. dobrota
10. vidima
2. shtaparov
3. leonleonovpom2
4. wonder
5. ka4ak
6. bojil
7. mt46
8. ambroziia
9. dobrota
10. vidima
Най-активни
1. metaloobrabotka
2. forma
3. dannydelniko
4. makeangeraa
5. humanity21
6. missana
7. belkana
8. lamb
9. radostinalassa
10. syrmaepon
2. forma
3. dannydelniko
4. makeangeraa
5. humanity21
6. missana
7. belkana
8. lamb
9. radostinalassa
10. syrmaepon
Постинг
17.09 20:58 -
БЪЛГАРИЯ С ПРОБИВ ПРЕД КОМИТЕТА ЗА СВЕТОВНОТО НАСЛЕДСТВО НА ЮНЕСКО - ЗАЩИТИ СТАТУТА НА СТАРИНЕН НЕСЕБЪР И ПОДВОДНАТА АРХЕОЛОГИЯ


(1).png)
РЕПОРТЕРСКИ ХРОНИКИ - Иван Върбанов /
България взе участие като член в Сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, след 30 годишна пауза. Държавна представителна делегация, водена от министъра на културата Кръстю Кръстев посети Рияд - Саудитска Арабия, за да бъде част от работата на форума.
Една от водещите теми на двустранните срещи, а и въобще, е подводната археология. За наша радост, от страна на Кралство Саудитска арабия потвърдиха, че тя е сред акцентите в програмата им като страна, която ще председателства Г-20 - групата на двайсетте най-големи икономики в света.
И наистина, подводното наследство в България, неговото опазване и изучаване е част от дейностите на Центъра за подводна ареология в Созопол. България е сред първите страни в света, които започнаха да полагат усилия за опазване на своето подводно културно наследство, като се прилагат най-добрите практики в света.
Всъщност първите подводни археологически проучвания у нас датират от далечната 1921 година, а специализираният център е основан пред 1978 година.
Българската делегация представи пред всички участници във форума и своите приоритетни проекти: идеята за създаване на Център за култура и изкуства на остров „Св. св. Кирик и Юлита“ край Созопол, както и основаването на Черноморски център по подводна археология под егидата на ЮНЕСКО.
И най-важната новина: „Старинен град Несебър“ остава в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство, реши сесията на организацията на обединените нации за наука, култура и култура. Решение, взето с пълен консенсус от 15-те държави. Япония обяви специални предложения в защита на запазването на статута на Несебър от ЮНЕСКО. Предстои да бъде бъде изработен План за опазване и управление на „Старинен град Несебър“, както и други стратегически документи, които ще гарантират съхранението на културното, историческо и археологическо наследство на полуострова.
Страната ни получи поздравления за дългогодишните усилия в опазването на Несебър, за разработената първа подобна Стратегия за наследството на Несебър, както и за включването на акваторията в границите на обекта.
В делегацията, водена от министър Кръстю Кръстев, бяха включени и зам.-министър арх. Чавдар Георгиев, съветникът на министъра - Амелия Гешева, посланика ни в Република Турция - Н.Пр. Петър Чолаков, посланика ни в Саутидтска Арабия - Н.Пр. Любомир Попов и други официални лица и експерти.
.png)
В рамките на визитата на делегацията ни в Рияд, По време на посещението си в Рияд министър Кръстев се е срещнал и с Ракан бин Ибрахим Ал-Тоук, заместник-министър на културата за международните културни отношения на Саудитска Арабия.
(1).png)
(Иван Върбанов, Репортрески хроники)
Няма коментари
Търсене
За този блог

Гласове: 634